WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?Kapsamlı Rehber

İçindekiler

WordPress Nedir?

WordPress, web siteleri oluşturmak için kullanılan popüler, ücretsiz ve kullanımı kolay içerik yönetim sistemidir.2003 yılında yayımlanan WordPress, başlangıçta bir blog platformu olarak tasarlanmıştır ancak zaman içinde geliştirilerek her türlü web siteleri için kullanılan bir CMS olmuştur.

wordpress nedir ve nasil kurulur
WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?Kapsamlı Rehber 3

WordPress, kullanıcıların kodlama bilgisi gerektirmeden web siteleri oluşturmasına imkan sunar. Kullanıcı dostu arayüzü ve basit yapısıyla içerikleri kolayca yönetebilir, yeni sayfalar ekleyebilir, içerikleri düzenleyebilir ve medya dosyalarını yükleyebilirsiniz.

Açık kaynaklı olması ve geniş bir topluluğun desteğiyle binlerce ücretsiz tema ve eklentisi ile her türlü web sitesi yapabilirsiniz.

WordPress 810 milyon web sitesi ya da başka bir deyişle internetteki tüm web sitelerinin %43‘ü tarafından kullanılmaktadır.

https://34wp.com/tr/wordpress-istatistikleri-wordpress-kullanim-raporu-2024/

WordPress Tarihçesi

WordPress, web siteleri oluşturmak için kullanılan bir içerik yönetim sistemidir ve ilk olarak 2003 yılında Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. İlk sürümü, Michel Valdrighi’nin geliştirdiği b2/cafelog platformundan esinlenerek ortaya çıkmıştır. WordPress’in temel amacı, kullanıcıların kolayca blog yazıp yayımlayabilecekleri bir platform sunmaktı.

İlk çıkışından bu yana WordPress sürekli olarak gelişmiş ve genişlemiştir. Yenilikler ve güncellemeler ile birlikte, kullanıcılar için daha kullanıcı dostu bir arayüz sunulmuş, yeni özellikler eklenmiş ve performansı artırılmıştır.

WordPress sürüm güncellemelerini şu adresten takip edebilirsiniz.

WordPress Ne İşe Yarar?

Web geliştiriciler internet sitesi yapmak ve yönetmek için bir içerik yönetim sistemine ihtiyaç duyarlar. WordPress de tam bu ihtiyaçı karşılamaktadır. WordPress ile web geliştiriciler içerik oluşturma, web tasarımı ve düzenleme, arama motoru optimizasyonu ve farklı kullanıcıların siteyi yönetmesini sağlar.

WordPress, % 43.1 kullanım oranıyla CMS sektöründe birinci sırada yerini almaktadır. WordPress dışında kullanabileceğiniz diger içerik yönetim sistemlerini tabloda görebilirsiniz.

CMSWEB SİTELERİ (YÜZDE)WEB SİTELERİ (SAYI)
WordPress43.1%810 milyon
Shopify3.9%70 milyon
Wix2.4%43 milyon
Squarespace2.0%38 milyon
Joomla1.8%30 milyon
CMS Platformları Kullanım Oranları

WordPress İle Neler Yapılabilir?

WordPress içerik yönetimi sistemi ile kurumsal web sitesi, kişisel web sitesi, blog, haber sitesi, rehber sitesi, E-ticaret web sitesi, doktor web sitesi, avukat web sitesi,forum ve sosyal medya siteleri,topluluk siteleri,belediye web sitesi ,dernek web sitesi gibi aklınızaa gelebilecek türdeki çogu web sitesi yapılabilir.Fakat her site türü WordPress ile stabil ve verimli çalışmayabilir.Bu gibi durumlarda özel yazılımlar tercih edilmelidir.

Bakınız: WordPress ile yapılabilecek siteler hakkında detaylı bilgi için WordPress CMS ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturulur? içeriğimizi okuyabilirsiniz.

WordPress Site Örnekleri

WordPress ile yapılmış ünlü site örneklerinin bazıları sozcu.com.tr,bilkent.edu.tr ve tarkan.com’dur. Daha fazla örnek için WordPress Site Örnekleri yazımızı okuyarak 100’e yakın internet sitesini inceleyebilirsiniz.

SiteSite Türü
https://www.sozcu.com.tr/Haber
binsalturizm.com.trKurumsal
http://bilkent.edu.tr/Üniversite
https://www.nefisyemektarifleri.com/Blog
https://tdk.gov.tr/Devlet
https://akmb.gov.tr/Devlet
https://www.tarkan.com/Kişisel
WordPress Site Örnekleri

WordPress Özellikleri ve Avantajları

WordPress, çeşitli kişiler ve kuruluşlar tarafından kullanılan çok yönlü bir içerik yönetim sistemidir. İşte WordPress’in özelliklerinden bazıları:

  • Kullanım Kolaylığı: WordPress, kullanıcı dostu bir ara yüz sunar ve kodlama bilgisi gerektirmez.1-2 ay gibi kısa sürede öğrenip basit bir şekilde kullanabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir.
  • Temalar ve Tasarım Özelleştirme: Binlerce premium ve ücretsiz wordpress temaları arasından seçim yapabilir veya kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. .
  • Eklenti Desteği: Geniş bir eklenti kütüphanesi sayesinde web sitenize çeşitli özellikler ekleyebilirsiniz. İletişim formları, sosyal medya entegrasyonları, e-ticaret işlevleri, SEO araçları ve daha fazlası için çeşitli eklentiler bulunmaktadır.
  • SEO Dostuluğu: SEO eklentileri ile arama motoru optimizasyonu çalışmalarına kolaylık sağlar. İyi optimize edildiğinde hızlı ve kullanıcı deneyimi yüksek siteler yapmanıza imkan tanır.
  • Güvenlik ve Güncellemeler: WordPress, güvenlik açısından sürekli güncellenir ve güvenlik açıklarını kapatmak için düzenli olarak güncellemeler yayımlanır. Eklenti ile Cloudflare bağanılarak üst düzey koruma ve güvenlik imkanı sağlar. Gelişen web dünyasına ayak uydurmak için sürekli olarak sürüm güncellemeleriyle yen teknolojileri entegre ederler. Şu en son sürüm 6.4’tür.6.5 beta sürümündedir.
  • Topluluk ve Destek: WordPress’in geniş bir topluluğu vardır ve çevrimiçi forumlar, belgeler ve kılavuzlar aracılığıyla kullanıcılara destek sağlar. Sorularınıza yanıt bulmak ve bilgi edinmek için topluluğa katılabilirsiniz.

WordPress özelliklerini incelediğimizde küçük ve orta ölçekli projelerde WordPress kullanmak mantıklıdır. Büyük projelerde özel yazılım tercih edilmelidir.

wordpress tercih edilmesinin sebepleri 1
WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?Kapsamlı Rehber 4

Neden WordPress Tercih Ediliyor

WordPress güvenli olması, öğrenmesinin kolay olması, basit olması ve ücretsiz olması sebebiyle dünya genelinde 810 milyon web sitesinde %43′ü WordPressi tercih ediyor.

Bakınız: Neden WordPress Tercih Edilir?

WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress’i kullanmak oldukça basittir.WordPress hosting ve alan adı satın alıp WordPress kurulumu yaparak WordPress kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tema ve eklentileri yükleyerek sitenizi özelleştirebilirsiniz.İçeriklerinizi oluşturarak ve sitenizi arama motorlarına kaydederek WordPress kullanma sürecine devam edebilirsiniz.

Tüm bu süreçlerin ayrıntıları yazımızın devamında detaylı anlatılmaktadır.Okumaya devam edin.

WordPress Kurulum İçin Neler Gerekli

İlk adım olarak, bir wordpress hosting hizmeti seçip bir alan adı kaydettirmeniz gerekir. WordPress’in kendi barındırma hizmeti olan WordPress.com‘u kullanabileceğiniz gibi, başka bir web barındırma sağlayıcısını da tercih edebilirsiniz.Bakınız:WordPress.com ve WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress Kurulumu

WordPress’ i yüklemek için web hosting hesabınıza giriş yapın ve otomatik WordPress kurulum aracını kullanın veya WordPress’ in resmi web sitesinden WordPress’i indirip manuel olarak public-html klasörüne atıp kurulumu yapın. Cpanel, Localhost ve FTP ile WordPress Kurulumu konulu yazımızı okuyarak WordPress kurulumu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

WordPress Tema Kurulumu

WordPress’i başarıyla kurduktan sonra, web sitenize giriş yapmak için tarayıcınızın adres çubuğuna sitenizin URL’sini yazın ve “/wp-admin” ekleyin. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak WordPress yönetici paneline giriş yapın. Ardından, web sitenizin görünümünü belirlemek için bir tema seçin.Ücretsiz WordPress temaları olarak Astra,GeneratePress ve Neve temalarını önerebilirim.

Bakınız: Kurumsal WordPress Temaları

İçerik Oluşturma

Yönetici panelinde sol taraftaki menüden “Gönderiler”e giderek yeni bir blog yazısı oluşturabilir veya “Sayfalar”ı kullanarak yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz. Metin, resim, video ve diğer medya türlerini içeriğinize eklemek için görsel editörü kullanın. Sayfa oluşturmak ve tasarım için Elementor, Gutenberg veya WP Bakery eklentilerini kullanabilirsiniz.

WordPress Eklentileri Yükleme

WordPress eklentisi kurmak için yönetici panelindeki “Eklentiler” bölümünden yeni eklentiler arayabilir, indirebilir ve etkinleştirebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun eklentileri bulmak için kategorilere göz atabilir veya belirli bir eklenti adını arayabilirsiniz. SEO için Rank Math,AİO veya Yoast SEO eklentisini yükleyin.

İçeriği oluşturduktan ve web sitenizi özelleştirdikten sonra, yayınlamak için “Gönder” veya “Yayınla” düğmesine tıklayın. Böylece içeriğiniz web sitenizde yayınlanacaktır.

Güncellemeleri Takip Etme: WordPress, düzenli olarak güncellenir ve güvenlik güncellemeleri yayımlar. Yönetici panelinizdeki “Güncellemeler” bölümünden WordPress, tema ve eklentilerinizi güncel tutabilirsiniz.

WordPress’i kullanmak bu adımları takip ederek oldukça kolaydır ve herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmez. Başlangıçta belki biraz alışma süresi gerekebilir, ancak zamanla WordPress’in kullanıcı dostu arayüzünü ve esnekliğini daha iyi anlayacaksınız.

Bakınız: WordPress Kurulum Sonrası Yapılması Gereken İnce Ayarlar