WordPress Site Hızlandırma ✅En İyi 10 Teknik

wordpress-website-hizlandirma
wordpress-website-hizlandirma
İçindekiler

WordPress site hızlandırma işlemi WordPress site kurulumu ile başlayarak her aşamada optimizasyon yapılarak devam eden bir süreçtir.

WordPress site hızlandırma , kullanıcı deneyimini iyileştirmenin ve arama motorlarında daha iyi performans göstermenin önemli bir yoludur. Bu yazımızda WordPress site hızlandırma tekniklerinden bahsedeceğiz.

Site Hızı Önemli Mi?

Google yayınladığı raporunda kullanıcı deneyim açısından sitelerin hızlı yüklenmesine önem verdiğini belirtmektedir.Sitemizin SEO performansı için de site hızlandırma işlemi çok önemlidir.

WordPress Hızı Nasıl Ölçülür?

Pagespeed ve Gtmetrix toolsları ile sitenizi test ediniz.Test sonucunda toollar size sitenizde hataları gösterecektir.

İlk adım olarak, sitenizin mevcut hızını test etmek önemlidir. Bu, hangi alanlarda iyileştirme yapılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

CSS, HTML ve JavaScript’i Küçültme

Dosyalarınızın boyutunu azaltarak, sayfa yükleme süresini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. CSS, HTML ve JavaScript dosyalarınızı sıkıştırmak için çeşitli araçlar ve eklentiler mevcuttur.

Litespeed ve WP Rocket eklentilerinden HTML,CSS ve JS dosyalarınızı sıkıştırabilirsiniz.Fakat sıkıştırdıktan sonra sitenizde kaymalar olabilir.

Kullanılmayan CSS dosyaları ve Kullanılmayan Js dosyalarınızı kaldırın.Wp Rocket sayesinde sitenizde kullanılmayan CSS ve JS dosyalarınız kaldırabilirsiniz.

Resimleri Optimize Etme

Büyük resim dosyaları, sitenizin yüklenme süresini yavaşlatabilir. Resimleri optimize etmek için çeşitli araçlar ve eklentiler bulunmaktadır.Converter Media veya Smush kullanarak resimlerinizi sıkışıtırın ve Webp formatına çevirin.

PHP Sürümünü Yükseltme

WordPress’in en son PHP sürümünü kullanmak, sitenizin hızını artırabilir ve güvenlik açıklarını azaltabilir.

Cpanel üzerinde PHP sürümünüzü 8.1 yapın.Tema ve eklentileriniz de güncel ise sitenizde sorun olmayacaktır.Eski ve güncel olmayan tema veya eklentiler kullanıyorsanız php sürümünü değiştirmeyin.Tema ve eklentileriniz php sürümü ile uyumsuzluk yaşar ve sitenizde sorun çıkar.

Önbellekleme Eklentisi Kullanma

Önbellekleme eklentileri, sitenizin hızını artırmak için etkili bir yöntemdir.
Cache, web sitelerinde sık kullanılan verilerin geçici olarak depolanmasıdır. Bu, web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlar.WordPress sitenizde Litespeed veya Wp Rocket eklentisini kurarak önbelleme özelliğini aktif edin.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanma

CDN, web içeriğini (örneğin, HTML sayfaları, CSS dosyaları, JavaScript dosyaları, resimler, videolar) dünya çapında bir ağda bulunan bir dizi sunucuda barındırarak, içeriğin daha hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırılmasını sağlar.

CDN ücretlidir.Cloudflare ve NitroPack CDN kullarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Uzun İçeriği Birkaç Sayfaya Bölmek

Uzun içerikleri birden fazla sayfaya bölmek, sayfa yükleme süresini azaltabilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.Sayfa içeriği uzadıkça görsel sayısı artabilir ve bu sebeple sitenizin yüklenme süresini uzatır.

Veritabanı Optimizasyonu

Veritabanı optimizasyonu yaparak, sitenizin veritabanı erişimini hızlandırabilir ve sayfa yükleme sürelerini azaltabilirsiniz.

Taslaklar,geçici dosyalar ve revizyonlar sitenizin veritabınında yer kaplar.Haftalık veya aylık olarak veritabınınızı temizlemelisiniz.WP- Optimize eklentisi ile haftalık olarak otomatik bir şekilde yapabilirsiniz.

Sildiğiniz tema ve eklentilerin kalıcı tablolarını veritabanından temizleyin.Veritabanı ve WordPress dosya yapısı hakkında bilginiz yoksa bu kısım için profesyonel destek alın.Manuel işlem olduğu için sitenizin aktif bir tablosunu silebilirsiniz.

Optimize Sunucu Seçimi

WordPress site hızlandırma aşamasında en önemli etken sitenizin bulunduğu hosting veya sunucudur.Site içerisinde ne kadar optimize etsenizde hostinginiz paylaşımlı ve yavaş ise siteniz belirli biz hızın üzerine çıkmayacaktır.

Gzip Sıkıştırmasını Aktifleştirme

Sunucunuzda Gzip sıkıştırmasını etkinleştirerek, veri transferini azaltabilir ve sayfa yükleme süresini kısaltabilirsiniz.

Gereksiz Tema ve Eklentileri Kaldırma

WordPress sitenizde kullanmadığınız temaları ve eklentileri kaldırmak, sitenizin hızını artırmak için önemli bir adımdır. Her eklenti ve tema, sitenizin yüklenme süresini etkiler.

Bu özellik WordPress 5.1 güncellemesi ile eklenmiştir. Sitenizdeki mevcut problemleri çözün ve site sağlığını %100 yapın!

WordPress Site Sağlığını Optimize Etme

Site Sağlığı ekranındaki kritik hataları giderin.SSL sertifikası kesinlikle kullanın ve PHP sürümünüz 8.1 olsun.Tema ve eklentilerinizi her zaman güncel tutun.

Sonuç

WordPress sitem çok yavaş diyor ve WordPress site hızlandırma işlemi yapmak istiyorsanız bu adımları izleyerek,sitenizin hızını iyileştirebilir ve arama motorlarında daha iyi performans elde edersiniz. Sürekli olarak sitenizin performansını izleyin ve iyileştirmek için yeni fırsatlar arayın.

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri Nelerdir?

HTML,CSS ve JS küçültme,Veritabanı Optimizasyonu,Önbellekleme,CDN Kullanımı,Resim Optimizasyonu ve PHP sürümü yükseltme en çok kullanılan WordPress hızlandırma teknikleridir.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Site kurulurken optimize bir sunucu seçilmelidir.Kullanılacak tema temiz kodlanmış olmalıdır.Gereksiz eklentiler kurulmamalı ve kaldırılmalıdır.Site içerisine yüklenecek resimler Webp formatında ve 100 KB altında olmalıdır.

Teknik bilginiz yoksa ve sitenizin hızlı olmasını istiyorsanız WordPress site hızlandırma hizmeti ile sitenizin performansını artıralım.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir