wp-admin Nedir? WordPress Admin Girişi Nasıl Yapılır?

wp-admin-nedir
wp-admin-nedir
İçindekiler

WordPress Admin Girişi

WordPress admin girişi yapmak için sitenizin uzantısının sonuna wp-admin, admin ve login.php yazarak girebilirsiniz. Örnek olarak bizim sitemiz üzerinden giriş linki şu şekildedir;

wp admin girişi

Fakat bizim sitemize greenmedya.net/wp-admin olarak yazdığınızda panele girmeyecektir. Biz bu WordPress panel giriş yolunu değiştirdik. wp-admin ile panele giriş default olarak gelir. Wp-admin girişi herkes tarafından bilindiği için kötü amaçlı insanlar site paneline erişerek kullanıcı adı ve şifreleri kırıp sitelerimize ele geçirmek isteyebilir. Bu sebeple siteye ilk kurduğunuzda ve ilk giriş yaptığınızda WPS Hide Login eklentisi ile bu uzantıyı kimsenin tahmin edemeyeceği bir kelime ile değiştirebilirsiniz.

wordpress admin giriş ekranı

WordPress içerik yönetim sistemini (CMS) ile yapılmış bir web sitesine admin girişi yapmak için sitenizin URL adresinin sonuna /wp-admin, /admin ya da /wp-login.php yazın. Açılan ekranda “Kullanıcı Adı” ve “Parola” bilgilerinizi girdikten sonra WordPress Admin Paneline giriş yapabilirsiniz.

WordPress admin girişi için kullanıcı adı ve şifrenizi WordPress Kurulumu yaparken belirlediğiniz parola ve kullanıcı adını kullanıyorsunuz.

Sitenizi Localhosta kurduğunuzda localhost/wp-admin veya localhost/wordpress/wp-admin şeklinde wordpress admin paneline girebilirsiniz.

WordPress sitenizi kurduktan hemen sonra WordPress Admin panele giriş yaptığınızda tarayıcısında DNS_probe_finished_nxdomain hatası alıyorsanız DNS’ler globale yayılmamış veya isim sunucuları hosting paketine yönlendirilmemiş olabilir. 

wp-admin girişi

wp-admin Nedir?

wp-admin, WordPress yönetim paneline açmak için kullanılan bir URL adresidir. Örneğin https://siteadi.com domaini üzerine WordPress tabanlı bir internet sitesi kurdunuz diyelim. Özellikle başka bir adres belirtilmediği sürece, sitenin Yönetim (Admin) Paneline bağlanmak için kullanılan URL adresini default olarak  https://siteadi.com/wp-admin/  şeklinde oluşturur. 

İşte bu admin paneline giriş yapılan URL adresi wp-admin olarak adlandırılır.

Wp-admin giriş ekranında kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra WordPress yönetim paneline erişeceksiniz.

wordpress yönetim paneli

WordPress yönetim panelinde şunları yapabilirsiniz;

  • WordPress tema kurulumu yapabilir ve özelleştirebilirsiniz,
  • Eklentiler yükleyip sitenizi geliştirebilirsiniz,
  • İçerikler yükleyebilirsiniz. ,
  • Sayfalar oluşturup tasarlayıp yayınlayabilirsiniz.

Bakınız: WordPress Site Yapımı ve Site Kurma

WordPress.com yönetim paneline nasıl erişilir?

WP Yönetim paneline erişmek için WordPress.com’a giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ kısmın WP Yönetici Panosuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir