EnglishGermanTurkish

Firmalar için sosyal medya tüyoları

İnternetin gelişmesiyle birlikte, firmaların tüm reklam ve pazarlama stratejileri de değişmeye başladı. Özellikle sosyal medya ağlarını doğru ve etkili kullanabilen firmalar, her zaman rakiplerine göre bir tık öndedir. Firmalar için sosyal medya tüyoları adlı bu içerik, aslında doğru bilinen birçok yanlışı da düzeltecek. Çok fazla takipçisi olan bir sosyal medya hesabına sahip olmak, firmanın sosyal medyada çok başarılı olduğunu göstermez. Hatta tam aksine, bu hesapların çoğu sahte yani organik olmayan takipçiler bile olabilir.


Özellikle İstanbul gibi rekabeti çok olan şehirlerde faaliyet gösteren firmaların, sosyal medyaya daha özen göstermeleri ve bu anlamda profesyonel destek almaları şarttır. Firmalar için sosyal medya tüyoları adılı bu başlıkta İstanbul Sosyal Medya Ajansları, bu konuda destek alabileceğiniz profesyonel şirketlerdir. Firmaların Dijital Medya hesaplarını yönetecek firmalar araken en önemli konulardan bir tanesi firmanın konumu olmaktadır. Anadalu Yakası Dijital Pazarlama Ajansları başlığı ile bölgeden bir çok firma bulunabilir. Istanbul Dijital Reklam Uzmanları bu konuda firma gelişimine destek vermektedir. Web sitesi tasarımcıları, Sosyal Medya Yöneticileri, SEO Uzmanları, Görsel Tasarımcılar ve 2D Hareketli Grafik Tasarımcıları bu kapsamda Dijital Reklam Uzmanları başlığının altında değerlendirilmektedir. Sosyal medyayı doğru kullanmak ve müşteri portföyünüzü geliştirmeniz için aşağıdaki tavsiyelere göz atın:• Kurumsal kimliğinizi oluşturun ve sosyal medya hesaplarınıza buna göre adlandırın

Kurumsal kimlik, firmanızın itibarıdır. Özellikle sosyal medyada kurumsal kimliğinizi öne çıkartmak çok önemlidir. Kurumsal kimlik oluşturmak için mutlaka deneyimli bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmalısınız. İstanbul’da sosyal medya ajansları size bu konuda yardımcı olabilirler. Bu ilk aşamadan sonra, sosyal medya hesaplarında kullanacağınız kullanıcı isimlerini de kurumsal kimliğinize göre belirleyin ve hepsinin aynı olmasına dikkat edin. Uzun, hatırlanması zor ve her sosyal medya hesabında kullanılan farklı kullanıcı adları, kullanıcılar için hoş karşılanmayan bir durumdur.


• Sosyal Medya paylaşımlarınızı güncel tutun ve kaliteli resimler kullanın

Eğer sosyal medya hesaplarınızın paylaşımlarınızı siz yapacaksanız, gün aşırı paylaşım yapmaya özen gösterin. Çünkü sosyal medyada akış o kadar hızlı ki, takipçiler bazen attığınız postu kaçırabilirler. Postlarda kullanılan grafik kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Takipçilerin ilgisini çeken en önemli detay, post içinde kullanılan grafik kalitesidir. Eğer bir İstanbul Sosyal Medya Yönetim Ajansı ile çalışacaksanız, zaten bu detaylar onlar fazlasıyla dikkat edecektir. Emin olabilirsiniz.


• Etiket ( Hashtag ) kullanmayı öğrenin ama abartmayın

Abartılmaması gereken bir diğer önemli detay da, sosyal medya paylaşımlarında etiket ( Hashtag) kullanımıdır. # işareti ile başlayan bu etiketler, paylaştığınız içeriğin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. Genellikle her post için 5 etiket kullanılması tavsiye edilir. Daha fazlası, spam olarak algılanabilir. Sosyal medya ağlarının çok garip ve farklı algoritmaları vardır. İşte bu yüzden bir profesyonel ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde sosyal medya hesaplarınızı geçici veya kalıcı olarak kapanabilir veya spam ağına düşebilir. Kullanılan etiketlerin, mutlaka paylaşılan etiketler ile uyumlu olması gerekir.


• Takipçileriniz ile iletişim kurun

Yaptığınız paylaşımlara takipçileriniz tarafından çeşitli olumlu – olumsuz yorumlar yazılabilir. Bu durumla çok sık karşılaşmanız muhtemeldir. Cevap yazılması gereken her yorumu mutlaka yanıtlayın. Eğer herhangi bir takipçiniz tarafından size özel mesaj gönderilmişse bunları mutlaka kısa sürede yanıtlayın. Bilgi talebi, şikâyet, eleştiri veya görüş bildirme içerikli olan tüm mesajları yanıtlamalısınız. Bu sayede hem takipçileriniz ile sürekli iletişim halinde kalacaksınız, hem de markanızın sosyal medyada daha aktif kalmasını sağlayacaksınız.


• Mutlaka Profesyonel destek alın

Altını çizerek ” profesyonel destek” almanızı tavsiye ediyoruz. Bu destek, elbette bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız gerektiğini içeriyor. İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok şehrinde bu konuda tecrübeli ajanslar faaliyet göstermektedir. İstanbul dijital reklam ajansları, sosyal medya konusunda da hizmet vermektedir. Deneyimli ekipler, her gün sosyal medya hesaplarınızı talebinize göre günceller ve sosyal medyada marka bilinirliğinizi sağlarlar.

Dijital hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Performansa dayalı influencer marketing nedir?

Neden influencer marketing kullanılmalı?