EnglishGermanTurkish

Sosyal medya danışmanlığı ipuçları

İşletmenizin marka değeri ne kadar yüksek olursa olsun, sosyal medyayı kurallarına göre kullanmanız gerekir. Günümüz şartlarına ayak uyduramayan işletmeler ve şirketler, ne kadar köklü olursa olsunlar kısa süre içinde bu sonsuz denizde kaybolmaya mahkûmdurlar. Sosyal medya danışmanlığı, şirketlere sosyal medyada rehberlik yapan bir iş koludur. Deneyim, bilgi ve araştırma gerektirir. Sosyal medya sitelerinin algoritmalarının hepsini bilmek şarttır. Siz de kendinizi geliştirerek, bir sosyal medya danışmanı olabilirsiniz elbette ancak bunun için çok profesyonel eğitimler almalısınız. İşte sosyal medya danışmanlığı için bazı önemli ipuçları ve tavsiyeler:


· Sosyal medya hesaplarınızı birbirine bağlayın

Facebook, İnstagram ve Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya hesabınızı birbirine bağlayabilirsiniz. Örneğin İnstagram hesabınızdan paylaştığınız bir gönderi, otomatik olarak Facebook veya Twitter hesabınızda da eşzamanlı yayınlanabilir. Bu işlemi yapabilmeniz için, talimatları izleyerek birkaç adımı tamamlamanız yeterli olacaktır. Bunu yaparak hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz, hem de diğer sosyal medya hesaplarınızı güncellemiş olursunuz. Her sosyal medya ağının kitlesi farklı olduğu için, daha fazla erişime sahip olacaksınız.


· Profiliniz eksiksiz olmamalıdır

Sosyal medya hesaplarınızın biyografi kısmı tamamen doldu ve gerçek bilgilerinizin yazıldığı şekilde olmalıdır. Profil resminiz güncel ve sosyal medya hesabınızla uyumlu olmalıdır. Kapak resmi dediğimiz üst kısım grafiği de, yine hesabınızın içeriği ile uyumlu olmak zorundadır. Web sitesi adresiniz, eposta adresiniz ve tüm iletişim bilgileriniz ile beraber bir slogan bile ekleyebilirsiniz. Bu güncelleme, takipçilerinizin sizi daha iyi tanımasına yardımcı olacaktır.


· E-posta adresinizi sıkça kontrol edin

Sosyal medya hesaplarınıza bağlı olan eposta adresinizi sıkça kontrol edin. İşbirliği epostaları, duyurular, önemli güncellemeler veya hesabınız ile ilgili sorunlar bu eposta adresinize gelir. Gözden kaçan olası bir eposta bile, sosyal medya hesabınızın kullanımını riske edebilir.


· Anlık bildirimleri alın

Sosyal medya hesaplarınızı eklediğiniz cep telefonuna anlık bildirimleri almayı unutmayın. Her bildirim, gönderiniz ile ilgili olabilir. Takipçileriniz size özel mesaj gönderebilirler. Ya da paylaşımlarınıza yapılan yorumlara müdahale etme gereği duyabilirsiniz. Hiç bir bildirimi kaçırmayın ve mutlaka kontrol edin.


· Bot takipçi satın almayın

Artık çoğu sosyal medya siteleri bot takipçilere karşı savaş açmış durumdadır. Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya siteleri yapay kullanıcıları sistemden uzaklaştırıyor ve bu sistemi kullanan hesapları bloke ediyor. Çok uygun fiyatlara sağlanan bu bot takipçiler, sosyal medya hesaplarınıza büyük zarar verebilir. Sadece organik ve doğal yollardan güncel takipçiler edinmeye çalışın.


· Sosyal medya hesaplarınızın ölçümünü yapın

Sosyal medya hesaplarınızın sağlığını ölçümlemek, hesap verimliliği açısından çok önemlidir. Takipçileriniz sizi hangi etiketleri kullanarak buluyor, paylaşımlarınızın etkileşim oranları nelerdir, günlük veya haftalık analizler gibi birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Bu ölçümler, hesaplarınızın durumunu ortaya koyan gerçek verilerdir. Ölçüm araçlarını doğru şekilde kullanarak, hesaplarınızdan daha iyi geri dönüşler elde edebilirsiniz.


· Ücretli reklamları deneyin

Doğal ve organik takipçi çekmek biraz zaman alabilir. Bu süreyi aşmak için küçük bütçeler ile reklam verebilirsiniz. Verdiğiniz reklamlar hem takipçi sayınızı artırır hem de hesabınızın bilinirliğini artırır. Tabi bunun için reklam algoritmalarını çok iyi bilmeniz ve kullanmanız gerekir.


· Hikâyenizi güncelleyin

Story adı verilen sosyal medya hikâyelerinizi sürekli güncel tutmanızda fayda vardır. Gözden kaçan paylaşımlar olursa, bu kısımda takipçilerinize gösterebilirsiniz. Hikâye durumları, standart paylaşımlardan daha fazla gösterim almaktadır. Her paylaştığınız gönderiyi, hikâye durumuna ekleyerek etkileşimi artırabilirsiniz. Eğer hesapları birbirine bağladıysanız, tüm sosyal medya hesaplarınızın hikâye kısmında görüntüleme alırsınız.

Dijital hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Performansa dayalı influencer marketing nedir?

Neden influencer marketing kullanılmalı?