EnglishGermanTurkish

Şirketlerde sosyal medya kullanımı

Son 10 senedir hayatımızın her anını paylaştığımız sosyal medya siteleri, şirketler için daha fazla önem taşıyor. Şirketlerde sosyal medya kullanımı, şirketin ticari faaliyetleri ve marka değeri için çok önemlidir. Profesyonel sosyal medya ajansları ile çalışan şirketler, her zaman bir tık öndedir. Sosyal medya, hedef kitleye ulaşmanın en etkili silahıdır. Masrafsız, hızlı ve etkili reklam için sosyal medyayı tercih eden şirketlerin başarıya ulaşması, rakiplerine göre daha kolaydır. Bu rehberde vereceğimiz ipuçları, şirketinizin sosyal medya hesaplarını daha dinamik kılacak ve şirketinizin kurumsal başarısını artıracaktır.


Şirketlerde sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır?

Elbette bunun için onlarca tavsiye veya ipuçları verebiliriz. Ama bundan önce kendinize bir strateji belirlemelisiniz. Uluslararası ticari kitleyi hedefliyorsanız, sosyal medya paylaşımlarınızı sadece Türkçe olarak yapmanızın pek bir etkisi olmayacaktır. Bunun için çoklu dil kullanmanız önerilir. Hatta 2 farklı sosyal medya hesabı açarak, Türkçe – İngilizce veya hedeflediğiniz bir dilde farklı bir hesap açabilirsiniz. Bir dijital sosyal medya ajansı ile çalışmanız, sizi hedefe daha çok yakınlaştırır. Hazırsanız, aşağıdaki tavsiyelere beraber göz atalım:


1-) Hedef kitlenizi belirleyin

Hedef kitleniz, tamamen yaptığınız iş ile ilişkili olmalıdır. Üretici iseniz ve sadece B2B kitlesine odaklandıysanız, paylaşım etiketlerinizi buna göre seçmelisiniz. Eğer yurtdışı odaklı ticaret yapıyorsanız, mutlaka hedef ülkenin dilinde içerikler ve etiketler paylaşmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızı kuru kalabalıktan oluşması, ticari başarınız için hiç bir şey ifade etmez. Çok takipçi, çok satış getirmez. Bu sosyal medya stratejisi çok yanlıştır. Önemli olan hedef kitlenize doğru şekilde ulaşmanızdır. Örneğin kuru kalabalıktan oluşan 100.000 takipçiye sahip olan bir sosyal medya hesabının, 2000 kişilik hedef kitleden oluşan bir sosyal medya hesabına göre şansı çok daha azdır. Bundan emin olabilirsiniz.


2-) Bireysel paylaşımlar yapmayın ve gönderileri mutlaka kontrol edin

Şirketinizin sosyal medya hesaplarına bireysel paylaşımlar yapmayın. Müzik, fıkra, gündelik olaylar, haber paylaşımı ve buna benzer bireysel paylaşımlar markanıza zarar verecektir. Bu durum, takipçileriniz tarafından pek hoş karşılanmaz ve ciddiye alınmaz. Sadece şirketiniz ve sektörünüz ile ilgili paylaşımlar yapmalısınız. Bu paylaşımların sıklığını çok iyi ayarlamalı ve takipçileri sıkmamalısınız.


3-) Bir profesyonel ile çalışın

Şirketinizin faaliyet gösterdiği şehrin İstanbul olması önemli değil ama bir İstanbul Dijital Medya Ajansı ile yapacağınız işbirliği, sizi başarıya kısa yoldan ulaştıracaktır. Sosyal medya, ciddiye alınması gereken bir mecradır. Özellikle kurumsal şirketlerin, sosyal medya kullanım kıstaslarına dikkat etmeleri gerekir. Eğer bu çalışmayı bir profesyonel ile birlikte yaparsanız, sosyal medyanın olumlu geri dönüşlerini kısa sürede göreceksiniz. İşi ehline verip arkanıza yaslanmanız, işinize daha fazla zaman ayırmanızı da sağlar.


4-) Telif içeren paylaşımlar yapmayın

Sosyal medya kullanılan grafikleri müzikler, ikonlar veya videoların telifsiz olmalarına dikkat edin. Eğer sosyal medya hesabınız telif yüzünden uyarı alır veya kısıtlanır ise, şirketiniz için önemli bir itibar kaybı olur. Bireysel olarak hangi içeriğin telif taşıdığını bilmeniz zor olacaktır. Bu yüzden bir dijital sosyal medya ajansı ile çalışmanız önerilmektedir.


5-) Markanızın değerini koruyun, hata yapmayın

Sosyal medyada yapacağınız en ufak bir hatanın, milyonlarca kullanıcıya ulaşması sadece birkaç dakika sürer. Yanlışlıkla yaptığınız bir paylaşımın bile binlerce kişi tarafından kayıt altına alınması çok kolaydır. Paylaşımı hızlıca silseniz bile ekran kaydı çoktan alınmış olur. Bu durum marka değerinizi olumsuz etkiler. Küçük hatalar bazen telafisi zor sorunlar yaratabilir. Sosyal medyayı kullanırken iki kere düşünün.

Dijital hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Performansa dayalı influencer marketing nedir?

Neden influencer marketing kullanılmalı?