EnglishGermanTurkish

Neden influencer marketing kullanılmalı?

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız influencer marketing, etkileyici internet pazarlama yöntemidir. Her ne kadar günümüzde sosyal medya fenomenleri ile bağdaştırılsa da, aslında çok geniş bir alanı kapsıyor. Şu an kullanım alanı itibariyle, güvene dayalı bir pazarlama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Takipçisi on binleri, yüzbinleri ve hatta milyonları aşan sosyal medya hesaplarında ürün yerleştirme tekniği ile yapılan bir pazarlama yöntemidir. Performansa dayalı influencer marketing, ölçümlenebilir bir pazarlama sistemidir.


Yani reklam verdiğiniz influencer hesabından size geri dönüşleri, tıklamaları ve hatta sosyal medya hesabınızda satışa sunulan ürünlerin kimlerin satın aldığını bile bu şekilde takip edip analiz edebilirsiniz. Sosyal medya hesabınızın kitlesine göre influencer seçimi yapabilirsiniz. Örneğin turizm sektöründe faaliyet gösteren bir şirketiniz varsa, gezi ve seyahat ile ilgili sosyal medya hesaplarına sahip olan influencerları tercih edebilirsiniz. Bu sizin daha etkili bir pazarlama yöntemi olacaktır.


Performansa dayalı influencer marketing yararları

İnternet reklamları, stratejik hamleler gerektiren pazarlama uygulamalarıdır. Yanlış atılan adımlar, size sadece boşuna harcama yapmaktan öteye gitmez. Ancak doğru planlanan performansa dayalı influencer marketing çalışması ile hedefe kolayca ulaşmanız mümkündür. Bunun için doğru influencer planı yapmalısınız. Geleneksel internet reklamcılığı artık yavaş yavaş raflara kalkıyor. Hedef kitleye ulaşmanın en pratik yollarından biri olan performansa dayalı influencer marketing, hem daha ekonomik hem daha etkilidir. İşte bu pazarlama yönteminin faydalarından bazıları:


• Güvene dayalı bir pazarlama yöntemi olduğu için, ürün tanıtımında çok etkilidir.
• Video veya içeriklerde ürün yerleştirme sistemi ile yapıldığı için daha doğal görünen bir pazarlama yöntemidir.
• Tüketiciye direkt erişim imkânı sunar ve ürün veya markanın bilinilirliğini artırır.
• Bu reklam çalışması genellikle satış odaklı değildir ancak marka değerini artıran ve markayı hafızalara kazıtan bir yöntemdir.


Performansa dayalı influencer marketing nasıl yapılır?

Sayısı her geçen gün artan influencerlar arasından tercih yapmak, bireysel olarak zordur. Çünkü bu hesapların analizini yapmak, geri dönüşümlerini ve hesaplardaki etkileşimleri incelemek kafa karıştırabilir. Bunun için ihtiyacınız olan en önemli şey, deneyimli bir influencer marketing ajansı ile çalışmanızdır. İstanbul ve diğer büyükşehirlerde bu alanda uzman birçok reklam ajansı bulabilirsiniz. Şu an yayın yapan ve milyonları peşinden sürükleyen birçok fenomen hesap, influencer marketing ajansları ile çalışmaktadır. İstanbul influencer marketing ajansı diye arama yaptığınız zaman birçok seçenek bulabilirsiniz.


Her ajansı, kendi bünyesinde anlaşmalı olarak influencerlar barındırır. Hatta birçok influencer, ajansa bağlı çalışır ve bireysel anlaşmalar yapmak istemez. Çünkü ajanslar, her anlamda daha güvenlidir. Performansa dayalı influencer marketing çalışmasına başlamak istiyorsanız, önce güvenilir bir ajans ile işbirliği yapmalısınız. Bu hesaplara zaten bireysel olarak ulaşmanız, iletişim kurmanız ve anlaşmanız zordur. Eğer ajans bağlı bir influencer ise, zaten bireysel anlaşma yapmaları da yasaktır. Sözleşme gereği bu influencer çalışmaları, reklam ajansının kontrolünde gerçekleşir. Ama ondan önce hesap araştırmasını kendiniz yapabilirsiniz. Doğal takipçiye sahip kalabalık sosyal medya hesaplarını araştırarak ön araştırmanızı yaparsanız ve bunu ajansa bildirirsiniz. Ajans, ilgili hesap ile iletişim kurar ve şartları size bildirir. Pazarlama seçeneğine beraber karar verebilirsiniz.


Örneğin ürün yerleştirme, ilgili hesaptan direkt link, takipçi yönlendirme veya direkt ürün linkine yönlendirme gibi çeşitli çalışmalar yapılabilir. Elbette her çalışmanın reklam bedeli farklıdır. Genellikle 1 defaya mahsus yapılan bu pazarlama yöntemleri, anlaşmaya bağlı olarak birden fazla tekrarlanabilir. Bu durum tamamen influencer reklam ajansı ve sizin aranızda olan anlaşmaya bağlıdır.

Dijital hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Performansa dayalı influencer marketing nedir?

Neden influencer marketing kullanılmalı?