EnglishGermanTurkish

Marka ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Marka ve sosyal medya bütünlüğünüzü doğru bir şekilde yönetebiliyor musunuz? Markanızın sosyal medyada hak ettiği ilgiyi gördüğünden emin misiniz? İşte bu ve buna benzer tüm sorulara, Marka ve sosyal medya bütünlüğü adlı bu içerikte yanıt vereceğiz. Öncelikle; markalaşmanın artık eskisi gibi zor olmadığının altını çizelim. Faaliyete başlama tarihi 1 asırı aşan markalar, bu aşamaya kadar birçok zorluğun üstesinden geldiler. Oysa şimdi en basit bir midyeci veya biftek satan bir restoran bile kısa sürede milyonlara ulaşarak, uluslararası alanda marka olabiliyor. Kimlerden bahsettiğimizi az çok anladınız galiba. Asla bu markaları küçümsemek için yazmıyoruz. Tam aksine, elde ettikleri başarıların takdire şayan olduğunun altını çiziyoruz.

 

Marka değerinin sosyal medyada korunması

Sosyal medyada marka olmak artık gerçekten çok kolaydır. Birkaç hediye çekilişi, fenomen hesaplardan tanıtım ve internet reklamları ile markanızı birkaç ayda milyonlara ulaştırabilirsiniz. Ancak marka değerini sosyal medyada korumak, markalaşmaktan çok daha zordur. Çünkü en ufak bir hatanız, ışık hızında milyonlara ulaşacaktır. Marka değerinizin düşmesi an meselesidir. İşte bu nedenle, ısrarla vurguluyoruz; mutlaka deneyimli bir sosyal medya ajansı ile çalışmalısınız.

 

PR çalışmanızın, güvenli bir ekip tarafından yapılması ve takip edilmesi şarttır. Dikkat ederseniz köklü firmalar, bu tür çekiliş veya fenomen hesap reklamlarına hiç girmezler. Örneğin Türkiye’nin önde gelen markalarının hiç bu şekilde tanıtıldığını gördünüz mü? Buna ihtiyaç duymazlar. Bazı çalışma prensiplerinden asla vazgeçmezler. Bu onların tercihidir. Ancak bu durum, kesinlikle sosyal medyanın gücünü ve etkisini yadsıyamaz. Markanızı sosyal medyada korumanın bazı yolları vardır elbette:

• PR çalışmanızı yapacak olan ajansın deneyimli olması gerekir.
• Asla markanızı kullandığınız sosyal medya hesaplarından bireysel paylaşımlar yapmayın, takipçileriniz ile tartışmaya girmeyin.
• Her paylaşımda mutlaka kurumsal kimliğinize uygun görseller, renkler ve içerikler kullanın.
• Başka sitelerin, ürünlerin veya linklerin tanıtımlarını yapmayınız.
• Güncel, aktüel ve siyasi içerikler paylaşmaktan kaçının.
• Telif hakkına sahip tüm materyallere saygılı olun.

Hemen burada bir parantez açmak istiyoruz. Sosyal medyada ne kadar popüler olursanız olun ve marka bilinirliğiniz ne kadar çok olursa olsun, sunduğunuz hizmet kalitesi ve ürün kalitesi tüketiciyi tatmin etmezse, bu çalışma boşa gidecektir. Çünkü bu, sadece kısa süre için sizi popüler yapar ve sattığınız hizmetlere, ürünlere yansımaz. Sonuçta tüketiciler her zaman en iyisini beklerler. Sosyal medyada popüler olmak, bunun devamlı olacağı anlamına gelmez. Kalıcılığınızı, sadece sunduğunuz kaliteli hizmetler ile sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada nasıl marka olunur?

Bunun için bazı aracılar kullanmalısınız. Sosyal medya konusunda deneyimli ajanslardan mutlaka destek almalısınız. Sosyal medyada marka olmak, günümüzde hiç zor değildir. Gündemde olan bir fenomen, şarkıcı veya popüler birini markanızla birlikte kullanarak kısa sürede popüler olabilirsiniz. Bu durum tamamen markanızın ne içerdiğine bağlıdır. Marka ve sosyal medya bütünlüğünüzü açıklamak gerekirse:

 

 

Örneğin gıda satışı yapıyorsanız işiniz daha kolaydır. Turizm, gezi ve benzeri sektörlerde marka olmak istiyorsanız, bununla ilgili çalışmalar yapılmasını sağlarsınız. Sosyal medya fenomenlerinin restoranlara gitmesi, çeşitli otellerde tatil yapmaları veya kozmetik ürünleri tanıtmaları boşuna değildir. Bir sosyal medya reklam ajansı ile çalışırsanız, sizi en doğru şekilde yönlendirecek ve hedefe ulaşmanızı sağlayacaktır. Tabi sosyal medyada markalaşmak her ne kadar artık çok kolay olsa da, bunun kalıcılığını sürdürmek daha önemlidir. Markanızın itibarını korumak, sosyal medyada marka olmaktan daha zordur. Marka değerini korumak için de, birçok reklam ajansı çalışmalar yapmaktadır. Bu hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Önemli olan hedefinizi belirlemektir.

Dijital hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Performansa dayalı influencer marketing nedir?

Neden influencer marketing kullanılmalı?