EnglishGermanTurkish

Harekete Geçirici Mesaj (CTA)

Bir ürünü neden alırız? İhtiyacımız olmadığı halde bir ürünü neden alma ihtiyacı hissederiz?

Bu sorulara cevap aramak için bizi o ürünü satın almaya yönlendiren harekete geçiren bazı etkenler vardır. İnternette , sosyal medyada karşımıza çıkan reklamlara bakacak olursak bütün reklamların ortak noktası olduğunu söyleyebiliriz. Bütün üretici firmalar kendi ürün veya hizmetlerinin artı yönlerinden bahsederek sıralama olarak hep zirvede olduklarını söylerler.


Bir reklamı inceleyecek olursak artı yönleri , bize kattığı değerler ve sıralama konusu baz alındığında bunların hepsi ilgimizi çekmesi için bilinçli tasarlanmıştır. Reklamlarda çocukların oynatılması çocuklar için sağlıklı olduğu veya zararlı bir yönünün bulunmadığı, giyim reklamlarında ünlü kişilere yer verilerek, o ürünü x şahış giyiyor algısı yaratılması, parfüm reklamlarında erkek-kadın ilgisini çekmek üzere cinsel haz belirten karelere yer verilmesi, bir yemek masasında aile yemeği = mutluluğu pazarlamak, ürünü alması için o ürüne ihtiyacı varmış gibi hissettirilmek, özellikle reklamlarda tüm insanların eşit olduğu vurgulanır.


Televizyon , internet , sosyal medya , cep telefonu vb. hepsinin ortak bir özelliğide bireyi yalnızlaştırma politikası izler. Bireyselleşen ve yalnız kalan insan bu davranışı kabul edip ortaya koyar. Hepsinin amacı özetle bireyi bir ürünü veya hizmeti alması için eylemde bulundurmak harekete geçirme davranışı olarak sergilenir.


CTA (HGM) Tasarımları
 

Harekete geçirici mesaj tasarımı yapılırken; direkt, anlaşılır ve harekete geçirici mesaj ile oluşturulmasıdır. Yani kullanıcı butona tıkladığında sayfanın onu nereye yönlendireceğini bilmelidir. İyi bir HGM sadece metin ile ilişkilendirilemez ; doğru renklere ve tasarım olarakta doğru özellikleri barındırmalıdır. İnsanların ilgisini çekebilecek yapıya sahip olmalıdır. Konum olarak sayfanın doğru yerinde ve ilk olarak göze çarpacak yerde bulunmalıdır.

E-Ticaret sayfalarında sıkça gördüğümüz sepete ekle butonunu inceleyecek olur isek yanında bir alışveriş sepeti bulunan , metin puntoları belirli, yazı tipi , rengi , çerçevesi ile tamamen kullanıcıyla özdeşleşmiş bir yapıya sahiptir. Bunun yanında kullanıcıya güven arz eden mesajlar ; güvenli ödeme yap butonunda metnin yanındaki kutuda kilit simgesi bulunmakta ve genellikle yeşil renkte olmaktadır. Kullanıcı butona tıkladığında nereye yönlendirileceğini bilir ve aksiyonları gerçekleştirirken kullanıcıya güven ve anlam ifade eden buton tasarımları göze çarpar.


HGM İkna Gücü
 

Bir ürünün reklamı, kullanıcıyı harekete geçirmek, o ürünü satın almaya yönlendirmektir. Reklamı yapılan ürünü satın almada etkili olan kısım ise CTA (Call To Action) lardır. CTA lar kullanıcıyı hemen anında harekete geçirmek için tasarlanmıştır.

Bir bilet satış firmasının uyguladığı CTA lara bakacak olursak ; son 3 koltuk mesajı, özel fırsat, yüksek talep görüyor, anlık fırsat, en ucuz, en uygun fiyatı yakaladınız acele edin, fiyatlar artıyor vb. mesajların hepsi kullanıcıyı harekete geçirmek, anında ürünü almaya yönlendirmek üzere tasarlanmışlardır.

CTA butonlarında kullanılan renkler , şekiller , yazı tipleri ürünün imajını ve satılacağı pazara yani ; cinsiyet, yaş, gelir seviyeleri, nerde yaşadığı vb. özelliklere yönelik tasarımlardır. Etkili bir CTA kullanmak isteyen firmalar bu özellikleri barındırmak zorundadır.

CTA butonunun veya mesajın kullanıcının ilgisini çekmesi ve güven vermesi gerekir.Günümüzde sıkça gördüğümüz CTA butonları bizim hayatımıza girerek bilinçaltımıza güven imajı yaratmayı başarmıştır. Bilinçaltımıza verilen mesajlar kullanıcıyı harekete geçirir.


HGM İstatistikleri
 

Avrupa’da yapılan bir araştırma sonucu etkili CTA oluşturmada kullanılan özellikler

RENK

TURUNCU KIRMIZI MAVİ YEŞİL
%31 %20 %17 %15

BOYUT

100-150 PX 150-200 PX >200 PX <100 PX
%39 %34 %18 %9

ŞEKİL

OVAL DİKDÖRTGEN
%58 %42

DÜZEN

RENK GRADYAN GÖLGE TASLAK
%58 %69 %25 %27

HGM Örnekleri
 

Viagogo.com

Canlı etkinlikler için ikinci el bilet satan bu sitede bilet fiyatlarını kullanıcılar belirlemektedir. Satılan biletler yanında harekete geçirici mesajlar bulunmaktadır. Harekete geçirici mesajlar : 1 Bilet kaldı, 7 diğer kişi daha bu biletle ilgileniyor, kısıtlanmış görüş, dijital indirme, en iyi fiyatlı biletler gösterilsinmi.

Hotels.com

Yüzlerce otel arasından tatil yapacağınız yere seçim yapmanıza yardımcı olan site.
Harekete geçirici mesajlar : 788 değerlendirme , kullanıcı oylaması , indirim , yüzde kaç kazançlı olduğumuz , kullanıcı yorumları , diğer sitelerle karşılaştırma.

 

MejorTrato.com.mx

Sigorta ve kredilerin karşılaştırıldığı site

Basit ama yaratıcı olan bu harekete geçirici mesaj Bir sonraki arabanı bulmamıza izin ver. Bu çizimi yapmaktan çok daha kolay olacak şeklinde bir cta (call to action) içermektedir.


Barbie : İmagine The Possibilities

Barbie reklamının sosyal medyada ses getirmesi; Barbie bebek ile oynayan çocukların her mesleği yapabileceği vurgulanmış olup 5 duyu organımızı harekete geçirebilecek nitelikte bir sosyal medya reklamıdır. Çocukların Barbie bebekler ile oynarken hayal kurduran çocukların her istediği meslek dalına sahip olabileceği sergilenmiştir. Reklam boyunca habersiz kimseler hayal kuran bebeklerden diğer insanların haberi yoktur buda reklama renk katmakla birlikte çevredeki insanların doğal davranışları reklama pozitif etki sağlamıştır.


T-Mobile : Angry Birds Live

Bir zamanlar çok popüler olan bu oyunun reklamında oyunda sergilenebilecek bütün davranışlar gerçek hayatla özdeşleşmiş bir şekilde sergileniyor. Büyük bir platform etrafında fırlatılan kuş ne hareket yaparsa gerçek hayatta da platform sayesinde sosyal medyada popüler olmuştur. Kullanıcıları gerçek hayatla özdeşleşmiş bir şekilde harekete geçiren reklamda yine çok büyük yankı uyandırmış durumdadır.


Sprite : Giand Soda Machine Shower

Brezilyanın başkenti Jio De Janerioda yazın yükselen sıcağında plajın ortasına sprite amlemleriyle birlikte büyük bir duş bulunmakta ve reklam boyunca sprite nin serinletici olduğu vurgulanmaktadır. Sosyal medyada yine büyük ses getiren bu reklam ile gerilla ve deneyimsel pazarlamanın çok iyi bir örneğini görmekteyiz.


Nöropazarlama Örnekleri

 

Coca Cola – Pepsi Örneği

16 Katılımcı ile sağlanan deney sonucunda gözleri kapalı bir şekilde iki kolayıda tatması istenmekte , tattıklarında tercihler konusunda birbirlerine üstünlük sağlayamayan markalar gözler açıldığında tekrar hangi kola markasını tercih ettikleri sorulduğunda pepsiyi beğenen 3 kişinin coca cola yı tercih ettiği ortaya çıktı. Yapılan gözlemler ve deneyler sonucunda coca cola reklamlarının beyindeki mutluluk hormonunu etkilediği ,  zihnin anılar ve kültürel etkilerinden sorumlu kısmını devreye soktuklarında coca cola markasının tercih edildiği tespit edilmiştir.

Hazır Çorba Örneği

ABD li gıda markası Campell bir araştırmada marketlere gelen müşterilerin vücut dillerini gözlemledi ve ev içerisinde çorba içme hissiyatının daha çok geldiğini , insanların markete geldiklerinde bu hislerinin yok olduğu tespit edildiğini saptadı. Firma çorba ambalajından kaşık ve çatalları kaldırdı logosunu küçülttü ve ambalaj tasarımında canlı renkler kullanarak insanlara ev çorbası içme hissiyatı aşılanmış oldu. Deneyler sayesinde tespit edilen bu araştırmanın sonucunda insanların o ambalaja karşı verdiği tepkiler daha olumlu sonuçlandı.

Sonuç olarak insanların; sosyal medya reklamları , harekete geçirici mesajlar , nöropazarlama stratejisi hakkında bilgi sahibi olması , insan zihnini kontrol eden bu pazarlama teknikleri sayesinde bilinçaltımıza yerleştirilmek istenen mesajların söz sahibi olması istenmektedir. Geleceğimizde sıkça karşılaşacağımız bu reklamlara karşı daha dikkatli davranmamız gerektiği ve pazarlama uğruna insanoğlunun yapmayacağı şey olmadığının altı çizilmiştir.

Dijital hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayın

Web Tasarım ve Sosyal Medya Bütünlüğü

Performansa dayalı influencer marketing nedir?

Neden influencer marketing kullanılmalı?